2021-ben elindult a Tudástár oldal, amely folyamatosan frissülő szakmai tartalommal várja a táboroztatás iránt elhivatott munkatársakat. A tudásmegosztó platform fő célja, hogy a táboroztatáshoz kapcsolódó módszertanokat, illetve a bevált hazai és nemzetközi jó gyakorlatok eredményeit a táboroztatással foglalkozó intézmények, szervezetek és szakemberek könnyen elérhessék és megismerjék. 

Utazás a mesék birodalmába – avagy, hogyan segíti a mese az egymáshoz való kapcsolódást a táborban?

A Tudástár Publikációk menüpontjában jelenleg megközelítőleg 20 szakmai cikk, illetve könyvajánló található, amely Bányai Sándor élmény- és kalandpedagógiai tréner, a Pécsi Tudományegyetem címzetes egyetemi docensének legújabb írásával bővült „A keretmese használata a táborban címmel. 

A szakmai anyagban a szerző először tisztázza a keretmese definícióját („az a kitalált vagy valós alapokra épülő történet, amihez akár egy egész tábor vagy egyes programelemek mozzanatait, eseményeit kapcsoljuk”) majd szót ejt a kerettörténetek szerepéről, fontosságáról. Egy jó kerettörténet megtalálásához több szempontot is figyelembe kell venni a tervezéskor: többek között szem előtt kell tartani azt, hogy megfeleljen a tábor céljainak és a korosztály igényeinek, rendelkezzen szerteágazó cselekménnyel, közvetítsen értékeket, mindezeken túl pedig kerülje a túlzásokat, ne legyen erőltetett. A cikk folytatásában a keretmese előkészítéséről esik szó a tábor tervezési szakaszában, majd megvalósításhoz gyűjthetünk praktikus ötleteket, sőt, konkrét ajánlásokat is. A szerző a tanulmányát a keretmese értékelésének fontosságával zárja, melyben kiemeli mind a résztvevői-, mind a szervezői oldal visszajelzéseinek jelentőségét.

A cikk kulcsfontosságú segítség lehet nemcsak azok számára, akik kifejezetten keretmesére alkotott tematikus táborokat szeretnének szervezni, hanem olyan kollégáknak is, akik bármilyen típusú tábort vagy egy-egy csoportfoglalkozást szeretnének színesebbé tenni. 


Szabadidő hasznos eltöltése, de hogyan?

A Tudástár oldal egyik alappillére a Játéktár, ahova rendszeresen kerülnek fel olyan gyakorlatok, játékok, foglalkozás-ötletek, melyek hozzájárulhatnak a szabadidő hasznos eltöltéséhez. 

Jelenleg közel 80, olyan sajátélményű gyakorlat várja az érdeklődőket, mely könnyedén beépíthető a különböző, akár speciális foglalkozástervekbe is. A saját élményű gyakorlatok célja elsősorban a kompetenciafejlesztés, így a látogatók olyan játékokkal is találkozhatnak, melyek fókuszba helyezik a képességek és az ismeretek együttes fejlesztését is. 

A Játéktárban lehetőség van a különböző preferenciák mentén a szűrésre is, ezzel is segítve a munkáját azoknak a szakembereknek, akik az oldalon kutatnak az új gyakorlatok iránt. Szűrők beállítására az alábbi kategóriákban van lehetőség: érintett korosztály; résztvevői szám; játék idő-, és helyigénye; játék helyszíne; játékvezetők száma; játék típusa és eszközigénye; a játékkal fejleszthető kompetenciák; továbbá külön szűrőkön érhető el a játék akadálymentesíthetősége, illetve az SNI-s gyermek számára való adaptálhatósága is. 

A jelenleg az oldalon található játékok között az anyanyelven és idegen nyelven folytatott kommunikációra; matematikai-, digitális-, szociális és állampolgári-, kezdeményezőkészség és vállalkozói kompetencia fejlesztésre, valamint a tanulás elsajátítására és a kulturális tudatosság és kifejezőkészség mélyebb megismerésére találhatunk bel-, illetve kültéri játékokat. 

A gyakorlatok szűrhetőek időigény szerint is. Itt 5+, 10+, 20+, 30+ perces játékokat fogunk találni, mely többek között függ a játék típusától. Utóbb említett szűrő beállításával lehetőségünk van ismerkedést segítő, energetizáló, népi, bizalomfejlesztő, mozgásos, tábortűznél használható, , együttműködést segítő, dramatikus, éneklős, ügyességi, elmemozdító, csoport- és páralkotójátékok megtalálására is. 

A fentieken túl izgalmas menüpontja a Játéktárnak a saját játékok megosztása is. Ezt a funkciót egy egyszerű regisztrációt, majd belépést követően érhetik el a felhasználók. 

Ahogy a tavalyi év során, úgy idén is a változatosságot, a különböző egyéni és társas kompetenciák fejlesztését szem előtt tartva látja el érdekesebbnél érdekesebb tartalommal és feladatokkal olvasóit a Tudástár.  

Megosztás