Napjainkban ritkán telik el úgy tanóra, hogy ne kelljen rászólni a tanulókra, hallgatókra, hogy tegyék el a mobiljukat, ne mobilozzanak a pad alatt. Az okostelefonok által az életünk kényelmesebbé, gyorsabbá és kommunikatívabbá vált, de emellett tanulásra, ismeretszerzésre, tudásnövelésre, látókör szélesítésére is felhasználhatóak. Használatukhoz jó, ha van térerő és mobilnet. Az alábbiakban bemutatásra kerülő applikációk elérhetőek a Google Play Áruházban és/vagy az AppleStore-ban.

Kétéltű- és hüllőhatározó

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) és a Farkaskölykök Ifjúsági Egyesület közös munkájának az eredménye Magyarország első kétéltű- és hüllőhatározójának létrejötte. A hazánkban megtalálható összes kétéltű vagy hüllő azonosításához nyújt segítséget, a határozás menetét megkönnyíti az alak, az élőhely és a szín szerinti keresés.

A Lexikonból megtudhatjuk, hogy milyen kétéltűek és hüllők vannak, fajleírásokat és illusztrációkat is tartalmaz, valamint az állatok hangját is meghallgathatjuk. Például a zöld gyík, ha fogságba esik, képes egy izom megfeszítésével eltörni a farokcsigolyáit, s így ledobni a farka egy részét. És amíg a ragadozó a rángatózó farokdarabot nézi, a gyík egérutat nyer. Vagy azt is megtudhatjuk érdekességképpen, hogy a Rákosi vipera természetvédelmi értéke 1 millió forint. A Játék opcióra kattintva egy teszt segítségével, játékos formában felmérhetjük a tudásunkat, hogy mennyire ismerjük országunk kétéltűit és hüllőit. Magyarországon az összes kétéltű és hüllő védett.

Madárhatározó  

Már nem jelent gondot, ha nem tudod, hogy milyen madarat láttál, hiszen a digitális határozó a zsebedben lapul. Magyarország első madárhatározójának megalkotása szintén a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület és a Farkaskölykök Ifjúsági Egyesület közös munkájának az eredménye. A hazánkban leggyakoribb madárfajok beazonosításához nyújt támogatást a határozó. Itt is segíti az azonosítás menetét az alak, az élőhely és szín szerinti keresés.

Van egy haladó verzió is, ami az MME tagoknak ingyenes, ez további 210 fajt tartalmaz, így már akár 367 madárfaj azonosítására leszünk képesek. Fejlesztettek egy új funkciót, ami a határozást segíti: a találati listában a madarak gyakoriság szerint jelennek meg, valamint az adott évszakra nem jellemző fajokat külön jelzi az alkalmazás. A Madárlexikonból ismeretekhez juthatunk a madarakkal kapcsolatban, képeket is találhatunk róluk és a hangjukat is meghallgathatjuk. Alkalmi madármegfigyelés feltöltésére is van lehetőség, amellyel az MME Madáratlasz programját lehet segíteni. Ehhez a megadott elérhetőségen regisztrálni kell, és utána már lehet is feltölteni a megfigyeléseinket. Magyarország leggyakoribb madarainak játékával pedig letesztelhetjük tudásunkat.

A Madárbarát Gazdálkodó alkalmazás a mezőgazdasági élőhelyekre jellemző madárfajok és fészkeik felismerését segíti. Elsősorban azokat a fajokat tartalmazza, amelyek megőrzése nagyban függ a gazdálkodás módjától, ezért az egyes fajoknál bemutatják, hogy mit tehet, illetve mit ne tegyen a gazdálkodó az adott faj életfeltételeinek biztosítása, a fészkek és a fiókák megóvása érdekében.

Fa Book interaktív fahatározó

Most nem igaz az a mondás, hogy nem látjuk a fától az erdőt, mert ennek az applikációnak a segítségével azt is meg lehet mondani, hogy milyen fát látunk. A fáknak nevük és történetük van. Az applikáció az alapításának 150. évfordulóját ünneplő Országos Erdészeti Egyesület megbízásából, a Földművelésügyi Minisztérium támogatásával valósult meg 2016-ban.

Az interaktív app ismeretterjesztő küldetése: azt tudjuk igazán megvédeni, amit ismerünk. Ez a hozzáállás minden természetet ismerő, szerető és tisztelő attitűd alapja. A cél az, hogy a parkokban sétálók, hazai erdőkben túrázók ne ismeretlen fák között töltsék a szabadidejüket. A Fa Book segítségével megtudhatjuk a nevüket, a korukat, hasznukat, és akár évszázadokat átívelő küldetésükre is fény derülhet. Vizuális meghatározás során a levél, törzs, termés és lombkorona segítségével azonosítható be egy fa.

A lexikonban több mint 100 darab részletes, képekkel ellátott fafaj leírása található meg. Az Év fáiról is sok érdekességet olvashatunk. Saját erdő telepítésére is van lehetőség az alkalmazással, továbbá kvízjáték segítségével tesztelhetjük a tudásunkat. Extra tartalom az erdei panoráma felismerő program próbaverziója. A funkció a dobogókői kilátópontról működik, de nagyban függ a telefon típusától. Ha valaki Dobogókőn jár, belépéssel a fejlesztés részévé válhat.

iNaturalist

A California Academy of Sciences és a National Geographic Society közös kezdeményezése a közösségi növény- és állathatározás, állatmegfigyelés.

A világ egyik legnépszerűbb természetjáró alkalmazása, amely segít a környezetünkben élő növény- és állatfajták azonosításában. A megfigyelések rögzítésével és megosztásával a természet alaposabb megértéséhez és védelméhez járulhatunk hozzá.

Miféle virág is ez?

A Miféle virág is ez? nevű alkalmazás segíthet azonosítani a környezetünkben található virágokat. A virág színének, élőhelyének, szirmai számának és előfordulási helyének (kontinens szerint) meghatározásával néhány tucatra szűkíthető a szóba jövő virágok mennyisége. Utána elég végighaladni a találatok listáján és kiválasztani a megfelelőt. Itt megtudhatjuk a családnevét az azonosított fajnak. Rákattintva a képre újabb ábrák, fotók jönnek elő, aminek a végén www.wikimedia.org oldalra navigál el az alkalmazás.

Országos Kéktúra

Az Országos Kéktúra felkerült a „Global Best Trips 2020” listájára. Aki ezek után úgy dönt, hogy nekivág a túrának és elkezdi annak teljesítését, nagyszerű segítséghez juthat ezen applikáció letöltésével. Az alkalmazás segít az Országos Kéktúra pecséthelyek felfedezésében. Megtalálhatóak benne a pecsételőpontok leírásokkal, fényképekkel, címmel és GPS koordinátákkal.

Kiszámítja a pecsételőhely és az aktuális helyzet közötti távolságot, a szintkülönbséget, továbbá lehetőséget nyújt arra is, hogy térképen tekintsük meg a kiválasztott pecsételőhelyet, illetve a túra útvonalát. Nyilvántarthatók benne a teljesített túraútvonalak, és azok is, amelyek még hátravannak. Az Országos Kéktúra Magyarország legnépszerűbb túraútvonala. Hossza 1168 km, melyet 27 szakaszra bontottak.

Kiemelt kép forrása: pixabay.com, beágyazott képek forrása: play.google.com

A cikk szerzője Dr. habil Radács Marianna az Erzsébet a Kárpát-medencei Gyermekekért Alapítvány szakértője, SZTE JGYPK Környezet-biológia és Környezeti Nevelés Tanszék habilitált docense.

Megosztás