5. Gyerekek és közreműködők kapcsolata a táborban
Mai digitálisan vezérelt világunkban, ahol ennek a táborozó generációnak elsődleges élettere a közösségi média, elkerülhetetlen, hogy a tábor után a gyerekek megkeressék és bejelöljék, vagy éppen üzenetet írjanak a táborban megismert felnőtteknek, ifiknek. Ezt nem lehet és nem is kell tiltani, ám néhány szabályozásra itt is szükség lehet.
Javasolt, hogy táborozóval a közreműködők ne kezdeményezzenek kapcsolatot a közösségi médiában. Amennyiben a táborozó kezdeményezi a kapcsolatot, a közreműködőnek mérlegelnie kell, hogy szeretné-e, hogy a gyerekek megismerjék ilyenfajta magánszféráját.
Fontos továbbá az a „pszichológiai állapot” is, melyben a gyerekek távoznak a táborból. A sok élménnyel és hatással hazaérkezve az a tapasztalat (és más táborok sok éves tapasztalata), hogy azonnal felveszik a kapcsolatot a stábtagokkal, melyet a felnőtt stábtagok szívesen is vesznek, ám idővel a táboroztatók visszatérnek a mindennapokhoz, a munkájukhoz, kevesebb idő jut a válaszokra, a kapcsolattartásra, melyet a gyerek negatívan élhet meg, hogy ő már nem fontos, hogy a tábori „barátság” mégsem maradandó. Ez a csalódás rombolhatja a nyáron elért eredményt.
6. A közreműködők szerepe speciális tábori helyzetekben
Öltözködés
A táborokban a szervezők előírhatnak bizonyos szabályokat az öltözködésre vonatkozóan, amelyeket nemcsak a gyerekeknek, hanem a közreműködőknek is be kell tartaniuk. A stábtagoktól, kísérőktől, táborlakóktól kérjük, hogy a táboron belül mellőzzék a hivalkodó vagy magamutogató ruhadarabok viseletét.
Szerelem a táborban
A felnőtt vagy ifi közreműködők semmilyen körülmények között nem kezdeményezhetnek és létesíthetnek szerelmi és/vagy szexuális kapcsolatot táborozó gyerekkel vagy fiatallal. Amennyiben ez megtörténik, az a táborból való azonnali kizárást kell, hogy vonjon maga után. Ha egy stábtag olyan gyerekkel létesít szexuális kapcsolatot, aki nem töltötte be a beleegyezési korhatárnak megfelelő 14. életkort, a Büntető Törvénykönyv (Btk.) 2012. évi C. törvénye szerint bűncselekményt követ el.
Közösségi konfliktusok kezelése
Egy-egy vélt vagy valós konfliktushelyzet megoldására, az agresszió különböző formáinak kezelésére, hétköznapi konfliktusok rendezésére a hagyományos büntető eszközök helyett (hazaküldés, hangos szó, fegyelmezés) a táborban a konstruktív konfliktuskezelés módszereit kell használni, nagy hangsúlyt fektetve a bocsánatkérésre, a következmények vállalására (felelősségvállalás), az együttműködésre.
Gyerekek fizikai vagy verbális bántalmazása
Ha egy közreműködő verbális és/vagy fizikai bántalmazás fül- és/vagy szemtanúja, azonnal értesítenie kell a táborvezetőt. A táborvezető verbális bántalmazás esetén azonnal felszólítja a stábtagot vagy kísérőt a viselkedése helytelen és megengedhetetlen mivoltára, és arra, hogy a továbbiakban ezt ne tegye, mert a következő eset már kizárással jár. Fizikai bántalmazás esetén azonnali kizárást kell eszközölni!
7. A közreműködők szerepe vészhelyzeti szituációkban
Veszélyhelyzetnek nevezünk minden olyan szituációt, ahol a résztvevők helyes és szabálykövető magatartása híján vagy annak ellenére olyan helyzet jön létre, amely fizikailag vagy pszichikailag veszélyeztetheti a tábor résztvevőit, vezetőit, majdnem balesetet okozva. Ilyen lehet egy veszélyes sziklára történő, biztosítás nélküli, előre nem tervezett felmászás, egy helytelenül megrakott tábortűz, egy elfajuló vita vagy sértődés. A veszélyhelyzet a szerencsének vagy a résztvevők felelős gondolkodásának köszönhetően, illetve a vezetők vagy külső közreműködők határozott fellépésére szűnik meg anélkül, hogy nagyobb baj (baleset, személyi sérülés, anyagi kár, lelki törés) történne. A veszélyhelyzet kezelése után a tábor az eredeti célkitűzéseknek megfelelően folytatható.
Incidensről beszélünk, amikor valamelyik résztvevő vagy vezető sérülést (fizikai vagy lelki sérülést, esetleg anyagi kárt) szenved el, amely azonnali intézkedést igényel. A baj megtörtént, annak következményeivel számolni kell, reagálni kell rá. Ilyen lehet egy-egy vétlen lépésből eredő bokaficam, egy ismeretlen eredetű rosszullét a buszon, eltévedés, veszekedéssé fajuló nézetkülönbség. A tábor azután folytatható, ha megfelelő módon tudjuk kezelni a kialakult helyzetet.
Krízisnek nevezzük azt a súlyos helyzetet, amikor olyan súlyos incidens következik be, amely lehetetlenné teszi a tábor eredeti céloknak megfelelő folytatását, illetve kizárja a további működést az előre eltervezett lépéseknek megfelelően. Ilyen lehet egy komoly sérüléssel járó baleset, fizikai erőszak, alkohol- vagy drogfogyasztás.
Ha a táborban bármelyik közreműködő vészhelyzetet, incidenst vagy krízishelyzetet észlel, az elsődleges feladata a táborvezető értesítése.
Baleset a táborban
Baleset esetén, ha két vagy több felnőtt van a helyszínen, az egyik felnőtt a helyszínen marad a balesetet szenvedett gyerekkel, megkezdi a segítségnyújtást, illetve szükség esetén mentőt hív. A másik felnőtt a többi gyereket egy távolabbi helyszínre viszi, elkerülve a baleset megismétlődését, az ijedtséget és a bámészkodást.
A gyerekkel maradó felnőtt vigyáz arra, hogy esetlegesen új sérüléseket ne szenvedjen a gyerek, de az elemi segítségnyújtást kivéve nem feladata a gyógyítás! Balesetet szenvedett vagy beteg gyermeknek orvosnál a helye! Ez alól két helyzet kivétel, az egyik az újraélesztés, melyet haladéktalanul meg kell kezdeni, a másik a súlyos vérzés, melynek elállítását azonnal meg kell kezdeni, nyomókötést alkalmazva bármilyen elérhető ruhadarabbal.
Abban az esetben, ha egyetlen felnőtt van a gyerekekkel, a felnőtt a sérült gyerekkel kell, hogy maradjon, közben telefonon értesíti az orvost, és/vagy másik gyereket orvosért, felnőttért küld. Az életveszély elhárítása után és az orvos értesítése után azonnal értesíteni kell a táborvezetőt a történtekről.
A többi gyerekkel maradó felnőttek feladata a gyerekek elfoglalása, lehetőség szerint a program folytatása, a pánik elkerülése.
Eltűnt gyerek azonosítása és keresési protokoll
A felnőtt vezetőknek, illetve az ifiknek mindig minden rájuk bízott gyerekről tudniuk kell, hogy a gyermek hol van éppen. Ha egy gyerek eltűnését észleljük a táborban (legalább 10 perce nem tudjuk, hogy hol tartózkodik, ellenőriztük a házában, a közös mellékhelyiségekben és a különböző helyszíneken), haladéktalanul értesíteni kell a táborvezetőt! Ő jogosult a keresési protokoll indítására és irányítására:
- Elsőként a csoportvezetők bevonásával létszámot ellenőriztet.
- Ha a létszámellenőrzés nem vezet eredményre, kijelöli azokat a stábtagokat, akik a gyerekekkel maradnak.
- A „fennmaradó” stáb a gyerek keresésére indul. Akik a keresésben vesznek részt, a következő területeket osztják be és járják körbe: a tábor közvetlen környékét, különös tekintettel a potenciális veszélyforrásokra (vízpart, vasútállomás, főút, forgalmas turistacélpont), a tábor szabadtéri területeit, a tábor épületeit.
Gyermekbántalmazás
Ha a táborban közreműködő fiatal vagy felnőtt gyermekbántalmazási esetről szerez tudomást, vagy felmerül ennek a gyanúja, azonnal köteles azt jelezni a táborvezető felé. Ez akkor is kötelessége, ha a tudomására jutott bántalmazás NEM a tábor idején és területén történt vagy történik!
A táborvezető felelőssége mérlegelni az eset súlyosságát és kezdeményezni a szükséges eljárást.
Elhanyagolás (rossz bánásmód): a szükségletek kielégítésének hosszú távú mellőzése vagy súlyos hiányosságai esetén beszélünk elhanyagolásról (fizikai, érzelmi és oktatás-nevelésbeli elhanyagolás).
Érzelmi bántalmazás: rendszeres, hosszú távú, rossz érzelmi bánásmód (megszégyenítés, kritizálás, érzelmi zsarolás, kihasználás, ijesztgetés, szidalmazás, nem szeretett érzések közvetítése a gyermek felé, ha a gyermek rendszeresen szem- és fültanúja más emberek bántalmazásának), mely káros hatással van a gyermek érzelmi fejlődésére.
Fizikai bántalmazás: az a szándékos cselekedet vagy gondatlanság, amely a gyermek fizikai sérüléséhez vezet (pl. ütés, rázás, hajhúzás, kényelmetlen testhelyzetekbe való kényszerítés, a testi fenyítés minden típusa).
Szexuális bántalmazás: a gyermek bevonása olyan szexuális cselekedetbe, amelyhez a gyermek nem tudja érdemi beleegyezését adni, amelyre a gyermek nem érett, és amely cselekedetet tiltja a társadalom értékrendje.
Kortárs bántalmazás (gyerekek közötti bántalmazás): gyermek bántalmaz gyermeket érzelmi, fizikai, szexuális módon és cyberbullying (elektronikus kommunikációs eszközök révén fenyegető tartalmú üzenetek, képek küldése) formájában. A gyermekek közötti zaklatás is egyfajta bántás. Akkor beszélünk zaklatásról (angolul bullying), ha a zaklató szándékosan, tudatosan, legtöbbször konkrét ok nélkül akarja bántani az áldozatot; a zaklatás ismétlődően, huzamosabb ideig zajlik; a zaklató és az áldozat között erőbéli vagy hatalmi különbség van, ami miatt az áldozat nincs abban a helyzetben, hogy megvédje önmagát.
8. A stábtagok táborban tanúsított nem megfelelő magatartása
Nem megfelelő viselkedés (a tábori viselkedést szabályozó protokoll, a tábori szabályok vagy a tábori házirend, illetve alapvető jogi és egyéb együttműködési megállapodások megszegése) esetében a stábtagot a táborvezető első lépésként szóban figyelmezteti. Ha a stábtag nem változtat a helytelen viselkedésen, vagy az újra ismétlődik, abban az esetben újra figyelmeztetni kell, melyről feljegyzés is kell, hogy készüljön. A harmadik figyelmeztetés, melyet a táborvezető a szabályszegés súlyossága szerint egyénileg mérlegel, azonnali kizárást vonhat maga után.
Stábtagok előítéletes magatartása
Ha egy stábtag előítéletes megnyilvánulásának vagyunk fül- és/vagy szemtanúi, ezt jelezni kell a táborvezető felé, aki személyes beszélgetést kezdeményez az érintettel. A tábor nyújtotta pszichikai biztonság alapja, hogy meghatározott elvek mentén kommunikálunk egymással és a táborozókkal is, maximális figyelmet fordítva az emberi és gyermeki méltóságra. Ez a tábor minden lakójára vonatkozik.
Dohányzás a tábor területén
A dohányzás tekintetében a nemdohányzók védelméről szóló 1999. évi XLII. törvény rendelkezései az irányadóak, amelyek egyértelművé teszik, hogy a táborban a dohányzásra kijelölt hely kivételével tilos a dohányzás. Dohányozni a tábor területén kívül, az arra kijelölt helyen, kizárólag a 18 éven felüli személyek számára lehet, a közös foglalkozások idején kívül.
A közbiztonságra különösen veszélyes eszközök a táborban
A táborba a közbiztonságra különösen veszélyes eszközt hozni (bármely fegyvernek minősülő tárgy, mint boxer, rugóskés, 20 gramm töltőanyag tömeget meghaladó gázspray, stb.) szigorúan tilos! A jogszabály értelmében tilos ilyen eszközöket közterületen, nyilvános helyen birtokolni. Bicska engedélyezett 8 centiméteres hosszúságú vágóélig.
Kiemelt kép forrása: pixabay.com
A cikk szerzője Bányai Sándor az Erzsébet a Kárpát-medencei Gyermekekért Alapítvány szakértője, élmény- és kalandpedagógiai tréner, a Pécsi Tudományegyetem címzetes egyetemi docense.
Felhasznált irodalom
Farkas Mónika – Mórás Zsolt (2005): Gyere velünk táborozni! Egy „hagyományos” tábor szervezési feladatai. In: Bányai S. – Makai K. – Muskovits I. (szerk.): Szabadidő-kalauz. Budapest, Raabe Tanácsadó és Kiadó Kft., 2005-2011.
Schiller Mariann (2007): Mire jó a kiöregedett táborozó? Ifivezetők a táborban. In: Bányai S. – Makai K. – Muskovits I. (szerk.): Szabadidő-kalauz. Budapest, Raabe Tanácsadó és Kiadó Kft., 2005-2011.
Besnyi Szabolcs – Bányai Sándor (2008): Sárról nem volt szó…! (1. rész) In: Bányai S. – Makai K. – Muskovits I. (szerk.): Szabadidő-kalauz. Budapest, Raabe Tanácsadó és Kiadó Kft., 2005-2011.
Bányai Sándor – Dr. Kassai Tamás (2005): Higiénia, balesetmegelőzés, biztonság a táborban. In: Bányai S. – Makai K. –Muskovits I. (szerk.): Szabadidő-kalauz. Budapest, Raabe Tanácsadó és Kiadó Kft., 2005-2011.
Bányai Sándor – Dr. Kassai Tamás (2005): Táborozni készülünk! Biztonsági és higiéniai előkészületek. In: Bányai S. – Makai K. – Muskovits I. (szerk.): Szabadidő-kalauz. Budapest, Raabe Tanácsadó és Kiadó Kft., 2005-2011.
175/2003. (X. 28.) Korm. rendelet a közbiztonságra különösen veszélyes eszközökről. https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=a0300175.kor (utolsó megtekintés: 2022.07.27.)
1999. évi XLII. törvény a nemdohányzók védelméről és a dohánytermékek fogyasztásának, forgalmazásának egyes szabályairól. https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=99900042.tv (utolsó megtekintés: 2022.07.27.)