Teendők játék kezdése előtt:
Játékszabályok, feladatok érthető átadása.
Eszközigény:
Biblia, Mózes 1. könyve
Játék leírása:
• A játékvezető felvezeti a Bábel torony építésének történetét, amely Mózes 1. könyvében olvasható.
• Beszélgetést indít arról, hogy vajon hány nyelv létezhet a Földön? Lehet tippelni! (helyes válasz: A nyelvészeti kutatások szerint 6500-7000 nyelv létezik; az Ethnologue, a világ nyelveinek enciklopédikus feldolgozása 7 106 nyelv leírását tartalmazza).
• A játékvezető nyelvi játékot indít: egy mondatot kell mondani egyféle magánhangzóval, például: Nézd az icipici női cipőt, női cipőt benne óvatosan lépked a nő, a nő. – Nezd az ecepece neje cepet,neje cepet, benne evetesen lepked e ne, a ne. Nuzd uz ucupucu nuju cuput, nuju cuput, bunnu uvutusun lupkud u nu u nu.
• Másik nyelvi játékként a Tuvuc ivigy beveszévélnivi? Ivigeven… kipróbálása és gyakorlása.
• Megjegyzés:
Az esemény Sineár földjén (Babilónia) történik, ahol az emberek letelepednek, és a téglaégetés technikáját, az égetett téglából való építkezést felfedezik. Ez a palesztinok számára teljesen ismeretlen építkezési mód és kultúra rendkívüli módon foglalkoztatta a szentírót. A régészek eddig több mint 30 ilyen toronyról tudnak. Az 1Móz 11,1-9-ben leírt Bábel tornyához az emberi nagyravágyás bemutatása kapcsolódott az Ézs 14,13-14 értelmében (vö. Jer 51,53 és 1Móz 3,5). A bűnös ember legsúlyosabb törekvése, hogy teremtményi határait áttörve ne ismerje el Istent, művével az égig érjen, s maga is olyan akarjon lenni, mint az Isten. Ezért a toronyépítés története egyfelől az emberiség feletti kegyetlen ítélettel zárul, másfelől pedig az Isten beavatkozása új létformát adott az addig egynyelvű emberiségnek a nyelvekké és népekké való tagolódásban, szétszóródásban (Forrás: Arcanum Digitális Tudománytár).
A játék vége:
A játékot beszélgetéssel zárjuk.
A játékvezetés során figyelni kell:
A beszélgetés vezetésében legyünk tekintettel a gyerekek megélt hitére, és csak akkor tereljük őket vissza, ha az dogmatikailag indokolt (és akkor is főleg azért, hogy más gyerekekben se okozzon zavart az elhangzottak, tisztázzuk az ilyen helyzetet).
Feldolgozást segítő kérdések:
• Mennyi nyelv létezik szerinted a világon?
• Te milyen nyelven beszélsz? Mit tanulsz az iskolában?
• Milyen lenne, ha csak egy nyelv lenne a világon, amit mindenki ért?
• A Bábel torony történetének szimbolikusan az emberek becsvágyához van köze, rájöttek, hogyan lehet téglát égetni, amiből nagy épületeket is tudnak építeni. Elkezdték azt hinni, hogy ők már olyanok, mint az Isten. Mi az, amit manapság ennek a téglának lehetne hívni? Mi az, amivel a hétköznapokban az ember azt hiszi, helyettesíteni tudja az Istent és már nincs rá szüksége? (Itt lehet a technológiáról beszélni, hogy Isten szeretete nem függ ezektől, az ember viszont el tud fordulni Tőle ezek miatt.).
Kiemelt kép forrása: pixabay.com